Norwegian lanserar direktflyg till Seattle och Denver
Norweigans globala expansion fortsätter med lansering av två nya transatlantiska linjer från London Gatwick till Seattle och Denver i USA – med goda förbindelser från Sverige.
Norweigans globala expansion fortsätter med lansering av två nya transatlantiska linjer från London Gatwick till Seattle och Denver i USA – med goda förbindelser från Sverige.
Norwegians trafiksiffror visar att drygt 2,4 miljoner passagerare flög med bolaget under mars månad, en ökning med 12 procent jämfört med samma månad förra året. Siffrorna påverkas negativt av lägre efterfrågan i mars eftersom påsken i år infaller i april.
Norwegian får ytterligare en svensk berömd personlighet som pryder stjärtfenan på ett av bolagets flygplan. Gustaf Dalén fick Nobelpriset i fysik 1912 för sina uppfinningar som förbättrade fyrtekniken världen över.
Norwegian firar idag att över fyra miljoner passagerare har flugit med bolagets långlinjer mellan Europa och USA och Thailand sedan starten 2013. Totalt erbjuder bolaget nu 51 interkontinentala linjer.
Norwegians trafiksiffror för februari visar att närmare 2,1 miljoner passagerare flög med bolaget förra månaden, en ökning med 12 procent jämfört med samma period förra året. De interkontinentala flygningarna bidrar starkast till tillväxten med en passagerarökning på 53 procent.
Norwegians globala tillväxt fortsätter med lansering av 10 nya transatlantiska linjer mellan USA:s östkust och Irland, Nordirland och Skottland. Linjerna ska trafikeras med bolagets helt nya flygplansmodell Boeing 737 MAX som har betydligt lägre utsläpp.
Norwegians expansion fortsätter med nya linjer och fler avgångar till populära destinationer under sommarhalvåret. Med start i början av juni kan resenärer i Stockholm flyga direkt till Lissabon, Dublin och Zagreb. Dessutom utökas antalet avgångar till en rad populära destinationer i bland annat Kroatien, Cypern, Spanien, Grekland och Italien.
Global expansion med lansering av nya linjer, fullsatta plan och fortsatt förnyelse av flygplansflottan bidrog till att Norwegian i dag presenterar det bästa resultatet någonsin i bolagets historia. Årsresultatet var på 1,135 miljarder norska kronor. Genomgående för hela året rapporterade Norwegian en mycket hög kabinfaktor som på årsbasis var på 88 procent.
I början av mars skickar Norwegian och UNICEF Norge ett plan fullastat med skolmaterial och annan nödhjälp till Mali för att hjälpa barn som varit utsatta för krig och konflikt. – Vi hoppas att alla vill vara med och bidra, säger Norwegians koncernchef Bjørn Kjos.
Norwegians trafiksiffror för januari visar att över 2,1 miljoner passagerare flög med bolaget, en ökning med 20 procent jämfört med samma period föregående år. Det är flygningarna mellan Storbritannien och USA samt inrikesflygningar i Spanien som bidrar starkast till tillväxten. Kabinfaktorn var på 83 procent, upp 1,3 procentenheter.
Under tio års tid har UNICEF Norge och Norwegian haft ett nära samarbete i syfte att hjälpa utsatta barn över hela världen. Nu utvidgas avtalet till att även omfatta UNICEF i Sverige, Danmark och USA. Det innebär fler kampanjer och möjliggör att ännu fler Norwegianmedarbetare kan vara med och bidra.
Infrastrukturminister Anna Johansson presenterade idag en ny flygstrategi som betonar betydelsen av flygets roll för tillgängligheten och att kapaciteten på Arlanda behöver utökas med fler direktlinjer. Detta är mycket positivt. Samtidigt påtalades det att regeringen står fast vid förslaget att införa en flygskatt, något som får rakt motsatt effekt.