17 procent fler passagerare flög med Norwegian i januari
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i januari månad. Nära en miljon passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 17 procent jämfört med samma månad föregående år.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i januari månad. Nära en miljon passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 17 procent jämfört med samma månad föregående år.
Norwegian har ingått avtal med Royal Caribbean Cruise Line (RCCL) om att, i sommar, flyga deras passagerare till en rad destinationer runt Medelhavet. Avtalet rör sig om cirka 8 000 passagerare.
Till följd av stigande oljepris, inför Norwegian bränsletillägg på flygbiljetter. Tillägget införs från och med den 25 januari.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i december månad. Nära en miljon passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 18 procent jämfört med samma månad föregående år. Månaden präglas av en stark passagerartillväxt och kraftig kapacitetsökning.
Den 17 februari startar Norwegian ytterligare en inrikeslinje i Sverige då bolaget börjar trafikera sträckan Stockholm Arlanda och Göteborg Landvetter. Bolaget kommer att flyga tre avgångar om dagen på vardagar och upp till två avgångar om dagen på helgerna. Till våren 2011 ökar antalet avgångar från tre till fyra avgångar om dagen.
I dag har flygbolaget Norwegian fått sitt första flygplan med den nya interiören, Boeing SKY. Den nya interiören kommer att ge passagerarna en betydligt komfortablare och bättre reseupplevelse. SKY interiören monteras i alla 59 nya Boeing flygplan som Norwegian kommer att få levererade från och med nu.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i november månad. Nära 1,1 miljoner passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 16 procent jämfört med samma månad föregående år. Månaden präglas av en stark ökning av kapaciteten, likväl fylls flygen bättre än i fjol.
Norwegian och Fritidsresor utökar samarbetet och ingår ett nytt miljonavtal. Samarbetet innebär att Norwegian ska flyga researrangörens kunder till en rad populära Medelhavsdestinationer under sommaren 2011. Det nya kontraktet är värt över 300 miljoner norska kronor och omfattar nära 800 flygningar.
För att möta den stora efterfrågan på biljetter från Stockholm till Luleå inför jul och nyår väljer Norwegian att sätta in fem extra avgångar för alla som vill hem till Norrland över helgerna.
Norwegian väljer Boeings Dreamliner för bolagets kommande långdistanssatsning. Bolaget har idag tecknat ett första leasingkontrakt med det amerikanska leasingbolaget ILFC, för två flygplan. Norwegian har med detta säkrat sig den allra senaste generationens flygplan, vilket är anpassat för framtidens krav om passagerarkomfort och miljö.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i oktober månad. Nära 1,3 miljoner passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 21 procent jämfört med samma månad föregående år.
Norwegian presenterar idag ett resultat före skatt på 733 miljoner norska kronor för tredje kvartalet. Det är flygbolagets bästa kvartalsresultat någonsin. Kostnaderna har kraftigt reducerats jämfört med samma kvartal föregående år och passagerartillväxten för perioden är 25 procent.
Norwegian har ingått avtal med Transavia om att flyga deras passagerare på de linjer Transavia lägger ner den 1 november i år.
Den 2 december startar Norwegian ytterligare en inrikeslinje i Sverige då bolaget börjar trafikera sträckan Stockholm Arlanda och Malmö Sturup. Bolaget kommer att flyga tre avgångar om dagen på vardagar och upp till två avgångar om dagen på helgerna. Till våren 2011 ökar antalet avgångar från tre till sex avgångar om dagen.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i september månad. Mer än 1,2 miljoner passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 20 procent jämfört med samma månad föregående år. Månaden är präglad av en stark ökning av kapaciteten och att många nya och typiska affärslinjer har börjat flygas.
Flygbolaget Norwegian ökar under våren 2011 sin närvaro i Finland då bolaget etablerar en bas på Helsingfors Vantaa airport. Samtidigt lanseras ytterligare 11 nya direktlinjer, 2 inrikes- och 9 utrikeslinjer från Finland. Tre flygplan placeras på basen i Helsingfors.
– Det är mycket glädjande att vi nu äntligen har fått ett slut på den här frågan efter att Norwegian har fått medhåll i tre olika rättsinstanser. Detta visar att rättsystemet fungerar och att oetiskt beteende över tid får ekonomiska konsekvenser, säger Norwegians VD Bjørn Kjos.
Passagerartillväxten fortsatte för Norwegian i augusti månad. Nära 1,3 miljoner passagerare flög med bolaget, vilket är en ökning på 280 000 passagerare (28 procent) jämfört med samma månad föregående år.
I november blir Norwegian det första reguljärflyget som tar resenärerna direkt till Marrakech och Agadir från Stockholm-Arlanda. Marrakech får två avgångar i veckan och Agadir en avgång i veckan. Samtidigt startar flygbolaget en direktlinje till Agadir från Köpenhamn-Kastrup varje lördag.
Norwegian har nu mer än 68 000 fans på sin Facebooksida. Därmed är Norwegians Facebook-fansite den största bland europeiska flygbolag. Näst störst är Lufthansa med 66 500, efterföljt av KLM med 63 500 fans.